Co si vzít s sebou do porodnice? Správný obsah tašky do porodnice

Kolem 36. týdne těhotenství začíná většina budoucích maminek balit tašku do porodnice. Právě v tomto období máte ještě dostatek klidu na to, abyste si mohli připravit vše, co budete potřebovat. Pokud se blíží termín porodu a vy přemýšlíte, na co byste určitě neměli zapomenout, máme pro vás seznam věcí, které vám v porodnici přijdou vhod.

Doklady mějte po ruce

Možná ze všeho nejdůležitější je mít v pořádku doklady, které po vás budou chtít při příjmu v porodnici jako první. Mějte je proto připravené tak, aby byly ihned po ruce. Mezi doklady, které budete v porodnici potřebovat, patří:

 • těhotenská průkazka
 • kartička pojištěnce
 • občanský průkaz
 • porodní plán
 • prohlášení o jménu pro miminko
 • oddací list (v případě, že nejste manželé, notářsky ověřený souhlas s otcovstvím)

Nestyďte se zabalit si dvě tašky

Mnoho nastávajících maminek volí při balení věcí do porodnice dvě tašky – do jedné uloží věci, které se jim budou hodit na porodním sále a do té druhé věci, které využijí na oddělení šestinedělí. Nestyďte se proto zabalit si dvě zavazadla, budete mít tak ve svých věcech mnohem větší přehled a pořádek.

Co by nemělo chybět v tašce na porodní sál

Maminka nikdy nemůže vědět, jak bude její porod probíhat. Může se protáhnout i na několik hodin, proto je dobré být na takovou situaci připraven. Zabalte si pohodlnou, ideálně bavlněnou noční košili, která se dá v horní části rozepnout. Hodit se vám budou teplé ponožky a pantofle, které si budete moci vzít i do sprchy. Nezapomeňte na župan, který využijete při přechodech v porodnici. Samozřejmostí by měl být mobil nebo fotoaparát včetně nabíječky, abyste mohli udělat první fotky. Taška na porodní sál může obsahovat i něco málo k občerstvení, případně peníze, abyste si jídlo mohli zakoupit – ať už sami pro sebe, nebo pro partnera, který vás bude k porodu doprovázet.

Co si zabalit do tašky na oddělení šestinedělí

Možná o něco důležitější je taška na oddělení šestinedělí, kam budete po porodu umístěny společně s vaším miminkem. Během pobytu v nemocnici sice můžete využívat erární oblečení pro novorozence, ale také si můžete donést své vlastní – záleží to jen na vás. Oblečení pro novorozence vybírejte ve velikosti 56 a 62. Pro miminko zabalte a následující:

Na den odchodu z porodnice si připravte takové oblečení, které se vám opravdu líbí. Mnoho maminek to vnímá jako jakousi tradici, oblečení si pak schovávají na památku. Oblíbené jsou sety pro miminka.

Myslete i na sebe

Při balení věcí do porodnice myslete na to, že vy toho budete po porodu potřebovat asi nejvíce. Maminky často dbají na to, aby měly všechno pro své miminko, a mnohdy podceňují své vlastní potřeby. Na oddělení šestinedělí se neobejdete bez náhradní košile, županu a teplých ponožek. Dále si s sebou nezapomeňte vzít:

 • alespoň pět kusů jednorázových kalhotek
 • speciální mýdlo určené pro intimní hygienu
 • 2 až 3 balení silných porodnických vložek
 • jednu nebo dvě roličky jemného toaletního papíru
 • dva ručníky
 • dvě kojící podprsenky
 • dostatek prsních vložek
 • kosmetické a hygienické potřeby

Co se kosmetiky pro maminky týče, doporučujeme vynechat parfémované produkty. Sice krásně voní, ale miminko potřebuje cítit vaší přirozenou vůni, kterou bude vyhledávat. Proto dejte několik týdnů po porodu přednost neparfémovaným výrobkům a nepoužívejte ani parfém.

MOHLO BY SE VÁM TAKÉ LÍBIT

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *