Zvládněte léto s nejmenšími: užitečné tipy, jak si společně užít horké měsíce?

Už se nemůžete dočkat léta? Vysoké teploty, sluneční paprsky, nebe bez mráčků a také vy a vaše miminko, pro které to bude možná vůbec první léto v životě. I když už se možná vidíte, jak trávíte čas venku na dece nebo na procházce v přírodě zalité sluncem, je potřeba vědět, na co si dát během nejteplejších měsíců v roce pozor a jak naše nejmenší chránit.

Chraňte děti před sluníčkem

I když sluneční paprsky lákají k tomu, abychom se jim vystavili, u dětí se to nesmí přehánět. Malé dětičky je třeba před sluncem chránit. Do prvního roku dítěte je jeho pokožka nejcitlivější a se sluníčkem si tak úplně neporadí. Proto své drobečky držte co nejvíce ve stínu, na procházce se hodí použití bambusové pleny přes kočárek, a kdo nosí dítko v nosítku nebo v šátku, měl by myslet na ochranu hlavičky – jistí to klobouček a oblečení s delším rukávem.

Pokud je dítko v létě v kočárku, nikdy nezakrývejte celý průzor. Nedostatek vzduchu bude mít za následek, že v korbě kočárku bude během krátké chvíle doslova jako v sauně.

Myslete na pitný režim

V létě je velkým strašákem dehydratace – a to jak u dospělých, tak i u malých dětí. Pokud dítko kojíte, dopřejte mu kojení vždy, kdy se o něho přihlásí. V létě to může být i každou půl hodinu a je to naprosto v pořádku. U nekojených dětí myslete na doplňování tekutin formou menších dávek převařené vody.

Jak dítko v létě oblékat?

Během nejteplejšího měsíce v roce musí rodiče přemýšlet i nad tím, jak vhodně své miminko obléknout. Kombinace vysokých teplot panujících venku a nadměrného množství oblečení je velkým rizikem zapaření dítěte. V létě je tak nejlepší oblékat děti do bodýček s krátkým rukávem, pokud je opravdu velké horko, pak klidně i body bez rukávů. Co se materiálu týče, bavlna je ta nejlepší volba – umožňuje pokožce dýchat a pro jemnou dětskou kůži je velmi příjemná.

Pozor na dotěrný hmyz

V létě je všechno krásně zalité sluncem, teploty šplhají poměrně vysoko, je radost trávit čas venku na čerstvém vzduchu. Jenže pak je tu jedna potíž – hmyz. Ten dokáže i krásný den pěkně zkazit, souhlasíte? Štípance od komárů nejsou nic příjemného. Pamatujte ale, že do dvou měsíců věku dítěte není vhodné používat repelent. Vyrazíte-li s dítětem ven, mnohem raději nežli po repelentu sáhněte po moskytiéře. Pomoci mohou také určité bylinky – doporučit můžeme levanduli, která nám krásně voní, ale komáři ji nesnáší.

Jak na dětský spánek během teplých dní a nocí

I dospělý člověk má kolikrát problém usnout, když se teploty v noci pohybují poměrně vysoko. Děti to mají stejně. Pro spánek během teplého ročního období lze doporučit spací pytle, kdy u menších dětí můžete vložit ručičky dovnitř a předejít tak Moorově reflexu. V místnosti můžete zapnout větrák pro lepší cirkulaci vzduchu. Pomoci mohou i mokré ručníky nebo plenky, které rozvěsíte po místnosti.

MOHLO BY SE VÁM TAKÉ LÍBIT

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *