Kdy začít s příkrmy a jak na to?

Jako by to bylo včera, když jste si ten malý uzlíček štěstí přinesli domů z porodnice. Pamatujete si ten den dokonale živě a nestačíte se divit, s jakou rychlostí ten váš malý drobeček roste. Zatímco ještě nedávno mu ke spokojenosti stačilo mateřské či umělé mléko, najednou přišla doba, kdy by prcek rád ochutnal i zeleninu, ovoce nebo kousek masa. Kdy přichází správný čas na zavedení prvních příkrmů a jak si s tímto důležitým milníkem poradit?

Kdy je správná doba na první příkrm?

Asi každý rodič si dříve nebo později položí otázku: kdy nabídnout dítěti první příkrm? Miminko se o kousek jablíčka nebo mrkve samo nepřihlásí a rozhodně vám neřekne. Za zlomové období lze i podle odborníků považovat konec šestého měsíce. Samozřejmě platí, že každé dítě je jiné a vyvíjí se s odlišnou rychlostí, proto vždy berte ohledy právě na vaše miminko a respektujte jeho potřeby. 

Proč nezačínat zbytečně brzy?

Možná už se nemůžete dočkat, až vyměníte flašku s mlékem za mističku s nějakou mixovanou dobrotou. Už jste pořídili dětské bryndáky, které ve skříni čekají jen na chvíli, kdy to konečně zkusíte. Přesto ale na první příkrmy nespěchejte. S nemléčnými příkrmy můžete v závislosti na potřebách dítěte začít již kolem čtvrtého měsíce. Spěchat se nevyplácí – předčasné zavedení příkrmů může ohrozit zdravý vývoj dítěte. Tak na to pozor.

Silikonový bryndák Mušelínový bryndák šátek

Co je vhodné pro první pokusy?

Další otázka, která při výchově dítěte zaručeně přijde, bude: co je ideální jako první dobrota k obědu? Budete přemýšlet, z čeho drobečkovi připravit něco dobrého na zub. Nejlepší je začít zeleninou. Vždy zavádějte jen jeden druh a následně pozorujte, jak na danou zeleninu dítě reaguje. Nejenže tak zjistíte, co mu nechutná, ale vypozorujete i možné alergické reakce, které mohou nastat.

Děti mají obecně nejraději mrkvičku. Je příjemně nasládlá a to dětem chutná. Postupně můžete přidat třeba květák, kedlubnu, cuketu nebo dýni. Zeleninové příkrmy dávejte dítěti místo poledního mléka či kojení.

Nelekejte se, když dítě sní jen pár lžiček

I když máte pocit, že by vaše dítko mohlo mléko prakticky pořád a zdá se vám neustále hladové, rozhodně se nelekejte, když u prvních příkrmů sezobne třeba jen pár lžiček. Dokonce může první příkrmy úplně odmítat – i taková reakce je běžná a není se třeba hned znepokojovat. Určitě dítě to jídla nenuťte a nesnažte se toho do něho nacpat co nejvíce jídla jen pro dobrý pocit, že jste to společně zvládli.

V prvních týdnech není potřeba, aby příkrm kompletně nahradil jedno kojení či jednu lahev umělého mléka. Nechte dítě se s novými chutěmi seznámit. Když toho nesní mnoho, dokrmte ho kojením nebo umělým mlékem. Mějte trpělivost, zavádění příkrmů může chvíli trvat.

Maso a vaječný žloutek

Dva nebo tři týdny poté, co dítě začne s příkrmy, a vy uvidíte, že je dobře snáší, můžete do stravy zařadit také maso a vaječný žloutek. Základem masozeleninových příkrmů by i nadále měla být zelenina. Na cca 200 gramů zeleniny připadne cca 20 gramů masa. Zeleninu připravujte na páře, maso podávejte dítěti jen libové – kuřecí, krůtí nebo králičí. Vaječný žloutek můžete podávat jednou týdně. Nejlépe uděláte, když žloutkem nahradíte porci masa v zeleninovém příkrmu. V obou případech sledujte reakce vašeho dítěte. 

Kdy je čas na ovoce?

Přemýšlíte, kdy nabídnout dítěti také ovoce? S tím začněte dva, klidně až tři týdny od začátku zavedení zeleninových příkrmů. Pokud dítě zeleninu dobře snáší, přidejte do jeho stravy i ovocné příkrmy. Začít můžete s klasickým ovocem, na to exotické přijde řada až později – pozor také na kyselé plody. Vhodné jsou třeba banány a jablíčka, která dítě lehce stráví. Do ovocných příkrmů už nepřidávejte cukr a podávejte je spíše v dopoledních hodinách. 

Co může pomoci, když dítě příkrmy odmítá?

Rodiče může vyděsit, když dítě příkrmy odmítá. Není to důvod, proč s příkrmy přestat. Můžete zkusit dítko motivovat. Vezměte ho ke stolu, kde jíte i vy, případně sourozenci. Kupte nějaké pěkné nádobí zdobené obrázky, určitě dítě zaujme. Příkrmy se snažte, minimálně ze začátku u těch úplně prvních, rozmixovat opravdu na jemnou kaši. Dítě by se mohlo zaleknout hrudek, navíc by mohlo mít problém je zbaštit.

MOHLO BY SE VÁM TAKÉ LÍBIT

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *