Zavinování miminek: jak správně zavinout do zavinovačky?

Zavinování miminek není kdovíjakou novinkou, přesto v posledních letech zažívá neuvěřitelný boom. Zafixování miminka s pomocí šátku nebo pleny malým drobečkům připomíná prostor u maminky v bříšku. Ten je jim důvěrně známý, cítí se v něm příjemně, a proto se při zavinování dokážou uklidnit během krátké chvíle. Jak správně miminko zavinovat?

Proč miminko zavinout do zavinovačky?

Miminko tráví celých 9 měsíců v maminčině děloze, která mu dodává pocit tepla, cítí se tam útulně a v bezpečí. A je to právě onen pocit bezpečí, na které je malé miminko zvyklé a které po jeho narození zmizí. Miminka se pak cítí osamocená, chybí jim blízkost maminky. Zavinování je proto ideální způsob, jak jim tyhle důvěrně známé pocity dopřát.

Výhody a nevýhody zavinování

Mezi výhody zavinování patří zklidnění dítěte. Je prokázáno, že miminka po zavinutí mnohem méně pláčou, jsou celkově klidnější a lépe usínají. Zavinování také snižuje i riziko náhlého úmrtí, protože se miminka při zavinutí nemohou přetočit na bříško. Díky zavinování je miminko chráněno i před projevy Moorova reflexu.

Najdou se ale i odborníci, kteří jsou proti zavinování. Někteří tvrdí, že při pevném za vinutí může dojít v zaškrcení nervů, upozorňují také na zvýšené riziko dysplasie kyčlí nebo vadného postavení kyčelního kloubu. Zmiňují i to, že miminko může mít kvůli těsnému z vinutí problém s dýcháním, proto apelují na rodiče, že pokud chtějí své dítě zavinout do zavinovačky, měli by na něho pořád dohlížet.

Jak dítě správně zavinout?

Pokud si zpočátku nebudete se zavinutím svého miminka vědět rady, není žádná ostuda obrátit se na zkušenou porodní asistentku. Ta vám poradí, jak miminko zavinovat a jak správně plenu či dečku používat.

Do zavinovačky dávejte dítě vždy na záda a první týdny mu zavinuté i ručičky, pomůže to proti častému buzení. Pamatujte na to, že by dítě mělo mít vždy prostor pro nohy, v této části by měla zůstat asi 10 cm velká mezera.

Čím zavinovat miminko?

Pro zavinování miminek je potřeba vybírat materiál, který je pevný a zároveň příjemný na dotek i pro velmi jemnou dětskou pokožku. Vhodnou volbou jsou mušelínové a bambusové pleny o velikosti 120×120 cm, se kterými miminko zavinete raz dva. Pleny jsou velmi příjemné a hebké, zároveň prodyšné a pohodlné pro zavinování.

Mušelínová plena 120x120cm – Rainbow ColorMušelínová plena 120x120cm – Twilight Blue

Kdy nezavinovat?

Nezavinujte miminka, která trpí displasií kyčelního kloubu a musí používat speciální pomůcky. Zavinovat se nesmí ani miminka s horečkou či vysokou teplotou, protože hrozí jejich přehřátí. Zavinování je konec také v momentě, kdy se dítko naučí přetáčet na bok a na bříško – mohlo by se stát, že se otočí a zaboří obličej do postýlky.

MOHLO BY SE VÁM TAKÉ LÍBIT

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *