Koupání novorozence: kdy a jak často koupat miminko?

Koupání těch nejmenších miminek představuje především pro prvorozené rodiče pořádnou výzvu. Snadno se může proměnit ve stresovou situaci, se kterou si rodiče nebudu vědět správně rady. Poradíme vám, kdy a jak často koupat miminko, aby se pro vás tato část dne stala příjemným zážitkem.

Kdy poprvé koupat?

Miminko se první koupeli nevyhne den či dva po narození, často ještě během pobytu v porodnici. Jakmile si svého drobečka přinesete domů, nemusíte ho koupat hned. Začátku postačí jej jemně otřít jemnými vatovými tampony namočenými ve vodě s trochou dětského olejíčku.

Jak často miminko koupat?

Dříve bylo doporučováno koupat miminko každý den, podle nejnovějších lékařských poznatků už to ale neplatí. Je to proto, že je pokožka miminek velmi tenká a opravdu citlivá. Ochranný film není ještě plně vyvinut, s každou koupelí se smývá a pokožka vašeho miminka se tak stává náchylnější.

Nejmenší miminka proto koupejte jednou za dva až tři dny, pokud má dítko sklony k ekzémům či alergiím, bohatě postačí koupat 1x týdně. Samotná koupel by neměla trvat déle nežli 5 až 10 minut.

Jaká je ideální teplota vody?

Vrásky na čele rodičům přidělává především správná teplota vody, ve které chtějí své miminko koupat. Teplota pro koupání miminek by měla mít stejnou teplotu jako lidské tělo – tedy 37 stupňů. Teplotu vody snadno otestujete s použitím loktu, pokud chcete mít opravdovou jistotu, spolehněte se na teploměr do vody.

Důležitá je také okolní teplota v místnosti, ve které po koupání probíhá. Teplota okolního vzduchu by se měla pohybovat okolo 24 až 25 stupňů.

Kdy miminko koupat?

Nejvhodnější dobou pro koupání miminka je podvečer nebo večer. Ke koupání přistupujte přibližně jednu hodinu před krmením a následným uložením miminka ke spánku. Příjemná teplá koupel pomůže dítěti se zklidnit, mnoho rodičů koupání vnímá jako pravidelný rituál před spaním. Pravidelnost pomáhá dětem udržovat určitý režim, rozhodně proto není na škodu nastavit si takový režim, který vám bude vyhovovat a ten následně dodržovat.

Jak správně postupovat při koupání?

Nejdříve si připravte vše, co budete ke koupání potřebovat. Jakmile je miminko ve vodě, nesmíte se od něho vzdálit. Do vaničky stačí napustit přibližně 10 až 15 cm vody. Jednou rukou podložíte dítěti hlavičku, druhou rukou miminko přidržujete a umýváte. Použít můžete navlhčenou houbičku nebo žínku.

Při umývání miminka postupujte směrem od hlavičky dolů. Jemnou pokožku dítěte nedřete, ale spíše svého drobečka jemně masírujte. Pozornost věnujte především záhybům, kde se dítě snadno o prudí – krk, pupík, podpaží, zadeček a záhyby na nohou. Po koupeli miminko důkladně osušte, používejte k tomu jemný ručník, zabalit ho můžete do heboučké bavlněné pleny, ve které bude vašemu dítěti příjemně.

Po koupeli je možné miminko namasírovat olejíčkem nebo dětským krémem, díky čemuž bude jeho pokožka hydratovaná, heboučká a navíc krásně voňavá.

MOHLO BY SE VÁM TAKÉ LÍBIT

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *